Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku, 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po latach rozbiorów, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność.

Mieszkańcy Izdebek, jak co roku, zgromadzili się wieczorem na Mszy św., by dziękować Panu Bogu za odzyskaną niepodległość i modlić się w intencji Ojczyzny. Ks. Proboszcz Józef Kasperkiewicz w homilii przypomniał, że naród polski pozbawiono wolności i suwerenności, ale nie zabrakło tych, którzy wierząc w Bożą Opatrzność, ufając Maryi, walczyli w obronie Ojczyzny. Zwrócił uwagę, by również dziś nie zabrakło nam ducha patriotyzmu i modlitwy o czasy współczesne, by dobrze zagospodarować wywalczoną nam wolność i nie zapominać o fundamentalnych wartościach opartych na Bogu, ważnych dla Ojczyzny i dla nas wszystkich.

Po Mszy św. wierni przeszli do Grobu Nieznanego Żołnierza, by tam polecać Bożemu Miłosierdziu tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Boże, coś Polskę.

Tradycją stało się już, że obchody Święta Niepodległości uświetniają swoją obecnością poczty sztandarowe OSP Izdebki i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach.

Warto tutaj wspomnieć, że w procesji do Grobu Nieznanego Żołnierza niesiona jest tablica, wykonana przez Jana Gładysza w 1918 roku jako wotum za odzyskaną niepodległość. Na tablicy wyrzeźbiono orła w koronie z rozerwanym łańcuchem, a poniżej umieszczono napis:

POTARGAŁEM ME KAJDANY

AUSTRIA ROSJA I GERMANY