Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Należy ono do najstarszych świąt chrześcijańskich.

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.  Objawienie Pańskie – greckie „epifania” – to „ukazanie się” – ukazanie się światu Jezusa jako Boga. Nazwa „Objawienie Pańskie” tłumaczy sens tej uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i będą żyć.

Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Wedle tradycji były nimi: złoto, kadzidło, mirrę. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć. Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały trzech króli. Możno to także odczytać inaczej: napis „C+M+B” (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyraża błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionem benedicat).

Pójdźmy i my złożyć dary Jezusowi: złoto naszego życia, kadzidło naszych modlitw i mirrę naszego cierpienia. Pójdźmy tam, gdzie Jezus rodzi się każdego dnia, na ołtarzach naszych Kościołów. Prośmy o błogosławieństwo dla naszych rodzin.

3

Bądź czwartym Królem

To nic, że spóźnisz się nieco
do Betlejem, które jest w tobie,
bo nie miałeś królewskich darów,
mirry pokory, kadzidła zachwytu
i złota modlitwy – to nic…
możesz przecież jeszcze przynieść
w szczodrym darze Małemu Wielkiemu
na nowo Narodzonemu twój naprawdę
Nowy Rok idący z Panem Bogiem.

Emil Biela