Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

6 kwietnia w naszej parafii odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką oraz 94 ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Przypomnijmy, że obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej 10 kwietnia 2010 roku odbywały się w dramatycznych okolicznościach. Katastrofa polskiego samolotu pod Smoleńskiem z parą prezydencką na pokładzie, oraz delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia sprawiła, że na kartach polskiej historii zapisał się kolejny rozdział, nawiązujący do tragicznej symboliki miejsca kaźni z czasów II wojny światowej. Zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, duchowni, pracownicy BOR, współpracownicy głowy państwa, załoga samolotu, przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Czołowi przedstawiciele narodu złożyli ofiarę w miejscu, w którym czcić mieli ofiary.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji ofiar tragedii, której przewodniczył ksiądz prałat Franciszek Goch, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. W słowie wstępnym podkreślił, że w katastrofie lotniczej zginęli wspaniali ludzie, przywódcy narodu. Wzruszającą homilię wygłosił ksiądz proboszcz Józef Kasperkiewicz, w której pytał, czy umiemy wyciągnąć wnioski z tej tragedii i być lepszymi Polakami, lepszymi katolikami.

0

Po Mszy św.  uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk usytuowany obok Grobu Nieznanego Żołnierza i Dębu Katyńskiego, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia obelisku i pamiątkowej tablicy, złożono wieńce i zapalono znicze. Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Relację dźwiękową można odsłuchać w nagraniu.

1

W uroczystościach wzięli udział wdowa po senatorze Stanisławie Zając, Alicja Zając, senator Bogdan Rzońca, poseł Stanisław Piotrowicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusz Pióro, starosta powiatu brzozowskiego Zygmunt Błaż, wójt gminy Nozdrzec Antoni Gromala, poczty sztandarowe OSP Izdebki, SP nr 2 w Izdebkach, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, placówek oświatowych i mieszkańcy Izdebek.

2

Pomysłodawcą oraz fundatorem obelisku jest  Piotr Szuba, były mieszkaniec Izdebek, a tablicę pamiątkową wykonał Grzegorz Filak – artysta z Jasionowa.

Leszek Długosz
MODLITWA ZA NICH
Boże daj siłę, pozwól wierzyć
Że ćwierć sekundy, i mniej jeszcze
Wcześniej choć i najmniejsze mgnienie
Zdążył tam Anioł miłosierny
Twój posłaniec
Osłonił Ich swym skrzydłem, wyrwał
Uniósł i przygarnął
Zanim runęli
Bo nie umiera tu na Ziemi
Duch sprawiedliwy, Wola prawa
Miłość czysta
Dla takiej wiary daj moc Panie
Że tam upadła w lesie katyńskim
Materia roztrzaskana tylko
A byli wzięci
Do Arki Twego Miłosierdzia
- Są ocaleni
Istoto licha
Lepianko człowiecza marna …wierzysz tak?
- Wierzę Panie
kwiecień 2010

Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia - tutaj.