Zapytanie ofertowe
logo galeria
Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

W pierwszej połowie grudnia w naszej szkole i parafii został ogłoszony konkurs na Lampion Adwentowy zatytułowany: „Światło dla Jezusa”. W konkursie wzięły udział klasy I-VIII. Wynikiem prac miał być lampion w formie przestrzennej, który dzieci (i nie tylko) używają podczas Mszy świętych roratnich. Łącznie przygotowano i zgłoszono 15 lampionów.

Lampion adwentowy jest elementem tradycji chrześcijańskiej, który w trakcie mszy roratnej symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które czekały na Oblubieńca z płonącymi lampami. W czasie nabożeństwa, przy zgaszonych światłach, dzieci z latarenkami w dłoniach rozświetlają drogę do ołtarza. Lampiony adwentowe są różnorodnie zdobione. W środku umieszcza się świecę, chociaż współcześnie popularnością cieszą się też modele zasilane na baterie.

Lampiony adwentowe zwyczajowo są zdobione motywami religijnymi, często nawiązującymi do dnia Narodzenia Pańskiego. Mowa tu o rysunkach przedstawiających stajenkę, Świętą Rodzinę, czy Gwiazdę Betlejemską. Ścianki przedstawiają także inną symbolikę chrześcijańską. Ręcznie robiony lampion adwentowy na ogół jest wykonany z brystolu lub kartonu i ma kształt czworoboku. Taki model ma wewnątrz umieszczoną świecę. Tradycyjnie latarenki są niesione przez  wiernych, dla których jest to także forma uaktywnienia podczas nabożeństwa.

Nasi uczniowie wykonali w tym roku przepiękne lampiony z różnych materiałów dowolną techniką. Trzeba przyznać, że umiejętności artystycznych naszym uczniom nie brakuje. No i mają świetnych Rodziców, którzy motywują ich do pracy, a nawet niekiedy sami te prace koordynują, czy biorą w nich udział.

Głównym celem konkursu był rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności i twórczej wyobraźni, zachęcenie dzieci do ciekawego spędzenia czasu wolnego, a także uwrażliwienie na duchowe aspekty życia oraz praktyczne przygotowanie do Adwentowych Rorat i ostatecznie do Świąt Bożego Narodzenia. A przecież nie można ich dobrze przeżyć bez solidnego przygotowania i zaangażowania.

 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

I miejsce

Michał Kawa

Zuzanna Wojdanowska

Julia Wojdanowska

Sebastian Przystasz

Eliza Kaszowska

Antonina Telega

 

II miejsce

Karol Jarosz

Aleksandra Kłak

Zofia Telega (2 lampiony)

Nikola Opalińska

 

III miejsce

Karolina Hućko

Igor Dobosz

Zofia Zańko

Adrian Przystasz