W pierwszej połowie grudnia w naszej szkole i parafii został ogłoszony konkurs na Lampion Adwentowy zatytułowany: „Światło dla Jezusa”. W konkursie wzięły udział klasy I-VIII. Wynikiem prac miał być lampion w formie przestrzennej, który dzieci (i nie tylko) używają podczas Mszy świętych roratnich. Łącznie przygotowano i zgłoszono 15 lampionów.

Lampion adwentowy jest elementem tradycji chrześcijańskiej, który w trakcie mszy roratnej symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które czekały na Oblubieńca z płonącymi lampami. W czasie nabożeństwa, przy zgaszonych światłach, dzieci z latarenkami w dłoniach rozświetlają drogę do ołtarza. Lampiony adwentowe są różnorodnie zdobione. W środku umieszcza się świecę, chociaż współcześnie popularnością cieszą się też modele zasilane na baterie.

Lampiony adwentowe zwyczajowo są zdobione motywami religijnymi, często nawiązującymi do dnia Narodzenia Pańskiego. Mowa tu o rysunkach przedstawiających stajenkę, Świętą Rodzinę, czy Gwiazdę Betlejemską. Ścianki przedstawiają także inną symbolikę chrześcijańską. Ręcznie robiony lampion adwentowy na ogół jest wykonany z brystolu lub kartonu i ma kształt czworoboku. Taki model ma wewnątrz umieszczoną świecę. Tradycyjnie latarenki są niesione przez  wiernych, dla których jest to także forma uaktywnienia podczas nabożeństwa.

Nasi uczniowie wykonali w tym roku przepiękne lampiony z różnych materiałów dowolną techniką. Trzeba przyznać, że umiejętności artystycznych naszym uczniom nie brakuje. No i mają świetnych Rodziców, którzy motywują ich do pracy, a nawet niekiedy sami te prace koordynują, czy biorą w nich udział.

Głównym celem konkursu był rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności i twórczej wyobraźni, zachęcenie dzieci do ciekawego spędzenia czasu wolnego, a także uwrażliwienie na duchowe aspekty życia oraz praktyczne przygotowanie do Adwentowych Rorat i ostatecznie do Świąt Bożego Narodzenia. A przecież nie można ich dobrze przeżyć bez solidnego przygotowania i zaangażowania.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Michał Kawa

Zuzanna Wojdanowska

Julia Wojdanowska

Sebastian Przystasz

Eliza Kaszowska

Antonina Telega

Karol Jarosz

Aleksandra Kłak

Zofia Telega (2 lampiony)

Nikola Opalińska

Karolina Hućko