W piękny słoneczny dzień 29.06.2023 r. przyszło naszej wspólnocie przeżywać tzw. drugi odpust parafialny ku czci świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym zastępcą Chrystusa. Chodzi jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia.

Msze święte w porządku uroczystym i radośnie bijące dzwony oznajmiły wszystkim parafianom, że to dzień wyjątkowy, w którym należy powstrzymać się od pracy a przyjść do kościoła. To dzień modlitwy za parafię, ale i święto nas wszystkich. Mając świadomość wielkości misji i posłannictwa Piotra i Pawła odkrywać nam trzeba, jak wielkie zadanie ma nasza parafia, by rzeczywiście fundamentem naszego życia i chrześcijaństwa, była wspólnota Kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. Piotr Fil, pochodzący z naszej parafii, który w tym dniu przeżywał także swoje imieniny. W wygłoszonej homilii przybliżył nam drogę dojrzewania świętych Apostołów do tego, by zrozumieć, kim jest Jezus, kim są oni sami i na czym polega wiara. Wskazał nam, że oprócz zewnętrznych praktyk religijnych w naszym chrześcijaństwie istotna jest wiara w Jezusa, jako Zbawiciela, który ponosi z grzechów i upadków. Tego doświadczyli w swoim życiu święci Apostołowie.

Zwieńczeniem naszej uroczystości była eucharystyczna procesja wokół kościoła i przyjęte błogosławieństwo.

Niech Święci Apostołowie dodają siły naszej wierze, by była ona mocna i dojrzała. Niech Apostołowie wspierają naszego Ojca Świętego Franciszka, który jest gwarantem jedności Kościoła, niech wypraszają mu dobre zdrowie. A my sami bądźmy bardziej odpowiedzialni za Kościół, który z całych sił pokochali święci Piotr i Paweł, oddając za Niego życie.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.