Szczególnym pomnikiem wiary, znakiem patriotyzmu i wyrazem społecznej aktywności mieszkańców Izdebek jest Kopiec Konstytucji 3 Maja. Kopiec został usypany pod Izdebnikiem, w miejscu otoczonym stawami i pasmem lasu, z inicjatywy kierownika szkoły Stanisława Matusza w 1921 roku na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na kopcu postawiono drewniany krzyż. Miejsce to stało się celem pochodów patriotycznych aż do czasów okupacji.

04

Uroczystość poświęcenia krzyża na Kopcu Konstytucji 3 Maja (1921 r.)

W 1989 roku z inicjatywy Bolesława Gładysza na miejscu drewnianego krzyża postawiono nowy, wykonany przez Henryka Skibę. Poświęcenia krzyża dokonał 28 maja 1989 roku ks. Stanisław Zborowski.  Pod kopcem znajduję się również kamień z tablicą upamiętniającą dwustulecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

03

02

2 maja 2009 roku w Izdebkach odbyły się Powiatowe Obchody 218-tej Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Parafialnym pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Izdebkach z udziałem Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa, a także licznych pocztów sztandarowych z całego powiatu brzozowskiego. Mszę św. koncelebrował ks. Infułat Julian Pudło. W homilii ks. J. Kasperkiewicz zwracając się do wiernych powiedział: Przyszliśmy tutaj po to, aby nie tylko wspomnieć tę rocznicę, by nie tylko wspomnieć, tych którzy na przestrzeni lat, dziejów, w historii naszej Ojczyzny walczyli o jej wolność, suwerenność, o to aby Polska była Polską i tych, którzy na ołtarzu tej walki złożyli najwyższą cenę, bo cenę swojego życia. Ale wspomnieć również chcemy tych naszych ojców, przodków, którzy dla Ojczyzny pracowali wysiłkiem swojego umysłu, serca. Pracowali, by ta Ojczyzna była wspanialsza, lepsza. Nie żałowali swojego trudu, aby ten cel osiągnąć.

3Maj

Zdjęcia z obchodów 218-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (źródło: Brzozowska Gazeta Powiatowa)

Po mszy św. uczestnicy obchodów przeszli pod Kopiec Konstytucji 3 Maja, gdzie po wysłuchaniu hymnu państwowego wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Nozdrzec Antoni Gromala. Następnie wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż, Poseł Parlamentu Europejskiego Mieczysław Janowski, Poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, a także ks. Infułat Julian Pudło. Modlitwę za Ojczyznę odmówił ks. Kapelan Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie Jan Krynicki. Po zakończonych przemówieniach pod Kopcem Konstytucji 3 Maja poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W dalszej kolejności dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Izdebkach przygotowały montaż słowno-muzyczny, po którym w powietrze zostały wypuszczone biało-czerwone balony.

KopiecKonstytucji

3 maja 2016 r. obchody trzeciomajowego święta rozpoczęła uroczysta Msza Św., której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Prałat Józef Kasperkiewicz. Po Mszy św. odbyła się procesja do przeniesionego i odnowionego Kopca Konstytucji 3 Maja, znajdującego się w centralnym miejscu Izdebek, gdzie jego poświęcenia dokonał Ksiądz Proboszcz.

Jan Organ
Inwokacja 3 – majowa

Żeś Piękną Królową Polski –
Wiem nie od dziś.