Zapytanie ofertowe

logo galeria

Wiadomości parafialne

Program duszpasterski 2023/24

logo galeria

Program duszpasterski 2022/23

logo galeria

Galeria

logo galeria

Archiwa

W grudniu 1924 roku została złożona u stóp pomnika Józefa Poniatowskiego, na placu Saskim w Warszawie, kamienna płyta ku czci Nieznanego Żołnierza. W 1925 roku zostało ufundowanych kilkadziesiąt płyt Nieznanego Żołnierza w całej Polsce, również w Izdebkach. W centrum miejscowości, nieopodal kościoła, znajduje się niewielki postument. Pochyło ułożoną płytę zdobi biało – czerwona płaskorzeźba orła, po jego stronach daty „1918 – 1920″, a poniżej słowa „Nieznanemu Żołnierzowi – Czytelnia TSL Izdebki 1925″. Na przedniej ścianie pomnika znajdowały się kiedyś tabliczki z nazwiskami mieszkańców Izdebek, którzy polegli w wojnie polsko – bolszewickiej. Dziś pozostały po nich tylko wgłębienia.

Grób Nieznanego Żołnierza
Pomnik został ufundowany staraniem miejscowej Czytelni Towarzystwa Szkoły Ludowej i komitetu powiatowego TSL w Brzozowie. Przedsięwzięciu patronował starosta dr Trembałowicz.
Uroczystość poświęcenia płyty odbyła się w niedzielę 20 września 1925 roku. W latach 1937 – 1938 po Mszy św. w intencji ojczyzny chodzono procesyjnie do płyty Grobu Nieznanego Żołnierza. Wybuch wojny, a później czas komunizmu uniemożliwiał obchodzenie święta. Do uroczystości powrócono pod koniec lat 80-tych XX wieku. Procesję kończy modlitwa w intencji poległych oraz w intencji Ojczyzny a następnie złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem przez uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum.

ŚwiętoNiepodległości
17 września 2009 r. w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Katyń… ocalić od zapomnienia”, której celem było ugruntowanie wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej, podkreślenie niezwykłej roli, jaką odegrali w historii Polski oficerowie zamordowani przez Armię Czerwoną w 1940 roku w Katyniu, Charkowie, czy Miednoje, obok grobu Nieznanego Żołnierza posadzono „Dąb Pamięci” poświęcony majorowi Czesławowi Raczkowskiemu urodzonemu w Matianach na Litwie, doktorowi medycyny, który został zamordowany w Charkowie. Uroczystość rozpoczął w szkole montaż słowno – muzyczny pt. „Jeśli my zapomnimy, niech o nas zapomną…” w wykonaniu młodzieży Gimnazjum w Izdebkach. Następnie zebrani przemaszerowali na plac obok Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie po modlitwie w intencji majora Raczkowskiego oraz innych ofiar Katynia, prowadzonej przez Ks. Proboszcza Józefa Kasperkiewicza, został posadzony „Dąb Pamięci” oraz odsłonięta pamiątkowa tablica.

sadzeniedębu

DąbKatyński

Źródło:
Gmina Nozdrzec, PUW „Roksana” w Krośnie, Krosno 2008
Strona internetowa Gimnazjum nr 1 w Izdebkach: http://gimizdebki.edupage.org/

krzyże katyń

Człowiek nie może pozwolić,

żeby prawda została wydarta

pod pozorem niczym nieograniczonej wolności,

nie można zagubić w sobie krzyku sumienia,

jako głosu Prawdy, która go przerasta,

ale która jednocześnie czyni go człowiekiem

i stanowi o jego człowieczeństwie.

Jan Paweł II

Księga Cmentarna Charkowa, (pr. zb.), Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Warszawa 2003:

Mjr sł. zdr. Czesław RACZKOWSKI s. Ignacego, ur. 17 XI 1889 w Matianach na Litwie. Odbył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu w Wilnie (1920 i 1925). W WP od 1919. Uczestnik wojny 1919–1921, przydzielony do szpitali chirurgicznych. Po wojnie służył w szp. wojsk. w Wilnie, 1 pp Leg., 77 pp i 9 pułku ułanów jako naczelny lekarz. W 1939 szef służby zdrowia 1 DP Leg. Dr medycyny.

L.S. 2829; MKat., 2815/A, Zbiór rel. i opr.; T. Kryska-Karski, Materiały do historii Wojska Polskiego.

 

6 kwietnia 2014 r. w naszej parafii obok Grobu Nieznanego Żołnierza odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką oraz 94 ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

2

Przypomnijmy, że obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej 10 kwietnia 2010 roku odbywały się w dramatycznych okolicznościach. Katastrofa polskiego samolotu pod Smoleńskiem z parą prezydencką na pokładzie, oraz delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia sprawiła, że na kartach polskiej historii zapisał się kolejny rozdział, nawiązujący do tragicznej symboliki miejsca kaźni z czasów II wojny światowej. Zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, duchowni, pracownicy BOR, współpracownicy głowy państwa, załoga samolotu, przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Czołowi przedstawiciele narodu złożyli ofiarę w miejscu, w którym czcić mieli ofiary.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji ofiar tragedii, której przewodniczył ksiądz prałat Franciszek Goch, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. W słowie wstępnym podkreślił, że w katastrofie lotniczej zginęli wspaniali ludzie, przywódcy narodu. Wzruszającą homilię wygłosił ksiądz proboszcz Józef Kasperkiewicz, w której pytał, czy umiemy wyciągnąć wnioski z tej tragedii i być lepszymi Polakami, lepszymi katolikami.

0

Po Mszy św.  uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk usytuowany obok Grobu Nieznanego Żołnierza i Dębu Katyńskiego, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia obelisku i pamiątkowej tablicy, złożono wieńce i zapalono znicze. Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

W uroczystościach wzięli udział wdowa po senatorze Stanisławie Zając, Alicja Zając, senator Bogdan Rzońca, poseł Stanisław Piotrowicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusz Pióro, starosta powiatu brzozowskiego Zygmunt Błaż, wójt gminy Nozdrzec Antoni Gromala, poczty sztandarowe OSP Izdebki, SP nr 2 w Izdebkach, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, placówek oświatowych i mieszkańcy Izdebek.

Pomysłodawcą oraz fundatorem obelisku jest  Piotr Szuba, były mieszkaniec Izdebek, a tablicę pamiątkową wykonał Grzegorz Filak – artysta z Jasionowa.

Leszek Długosz
MODLITWA ZA NICH
Boże daj siłę, pozwól wierzyć
Że ćwierć sekundy, i mniej jeszcze
Wcześniej choć i najmniejsze mgnienie
Zdążył tam Anioł miłosierny
Twój posłaniec
Osłonił Ich swym skrzydłem, wyrwał
Uniósł i przygarnął
Zanim runęli
Bo nie umiera tu na Ziemi
Duch sprawiedliwy, Wola prawa
Miłość czysta
Dla takiej wiary daj moc Panie
Że tam upadła w lesie katyńskim
Materia roztrzaskana tylko
A byli wzięci
Do Arki Twego Miłosierdzia
- Są ocaleni
Istoto licha
Lepianko człowiecza marna …wierzysz tak?
- Wierzę Panie
kwiecień 2010

Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia - tutaj.