Ostatnia w tym roku liturgicznym Msza święta zgromadziła wiernych i służbę liturgiczną w naszym kościele. Po niej wspólna modlitwa brewiarzem, procesja z figurą Dzieciątka Jezus i zapalenie pierwszej adwentowej świecy. I tak oto I Nieszporami w sobotę (02.12.) rozpoczęliśmy I Niedzielę Adwentu 2023 roku. Będzie to najkrótszy z możliwych adwentów, gdyż ostatnia jego niedziela wypada w Wigilię.

Chciejmy wraz z Maryją rozpocząć ten czas oczekiwania nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, ale i przyjście Jezusa do naszych serc, do codzienności i jej trudów.

Co jakiś czas media obiega kolejna informacja o spodziewanym końcu świata. A to kalendarz Majów, a to starodawna przepowiednia, a to nowe obliczenia. I potem przychodzi dementi, że to nie teraz, bo źle policzono, bo kalendarz niedoskonały – aż do następnego razu.

Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny w cyklu B pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” z nadzieją na zbliżenie się do Pana Jezusa, z determinacją określenia nowych celów duchowych, aby osiągać świętość, aby oddawać całym życiem Panu Bogu chwałę.

Ewangelia nie podaje nam daty końca świata, ale przypomina nam o czuwaniu, bo nie jest istotne, kiedy. Istotne jest, czy Pan wracając, zastanie nas czuwających, gotowych na spotkanie z Nim twarzą w twarz.

Podczas Adwentu rozlega się wołanie Pana Boga, wezwanie do czuwania, bo Bóg przychodzi nie tylko na końcu czasów, ale każdego dnia ze swoją miłością. To czas zaproszenia do odkrywania Pana Boga.

Podczas II Nieszporów I Niedzieli Adwentu (03.12.) poświęciliśmy adwentowy wieniec, roratnią świecę i lampiony. Światło świec ma nam w tym czasie rozświetlać mrok, być punktem odniesienia, wzorem Maryi, która jest rozkochana w Bogu. Całe życie jest Adwentem – powinno być nakierowane na dostrzeganie Chrystusa.

Adwent wiąże się z naszym przygotowaniem, ale to przede wszystkim czas, w którym Bóg przypomina o swojej obecności i pragnie, by człowiek był z Nim złączony, czego wzorem jest Maryja.

Zapraszamy do wspólnego adwentowego czuwania w naszej parafii:

- Msze święte roratnie: codziennie o godz. 1700 z wyjątkiem niedziel i uroczystości,

- Nieszpory Adwentowe: niedziele Adwentu o godz. 1430,

- Godzinki ku czci NP. NMP: codziennie przed Roratami,

- „Godzina Łaski”: 08.12. (1130 Msza święta, od 1200-1300 adoracja Eucharystyczna)

- całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu: 16.12. (730 – 1630),

- spowiedź adwentowa: 18.12. (1430 – 1730 z przerwą od 1600 – 1630.

Niech nie braknie Ciebie i Twoich dobrych uczynków!

Błogosławionego Adwentu!

0a 0b 1 2 2b 3 4