To właśnie dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii naszego kraju, jako wyjątkowy dzień, w którym Polska po 123 latach zaborów na nowo pojawiła się na mapach świata, jako wolne państwo.

Choć przypadające w kalendarzu Święto Niepodległości nie jest obowiązującym świętem kościelnym to jednak w świadomości odpowiedzialnych Polaków patriotów udział we Mszy świętej – w tym dniu sprawowanej w intencji Ojczyzny – jest moralnym obowiązkiem sumienia i wdzięcznością Bogu za pomoc w odzyskaniu wolności.

Nie musimy już dziś oddawać życia za Ojczyznę, bo żyjemy w wolnym kraju. Nie mniej jednak świadomość o naszej przeszłości i żyjąca w naszych sercach pamięć o naszych przodkach wzywa nas, by z wielką odpowiedzialnością, szacunkiem, a zarazem zadumą przeżywać Święto Niepodległości.

W naszej miejscowości zatroszczyliśmy się nie tylko o to, by wywiesić narodowe flagi (o tym nawet nie trzeba przypominać), zaśpiewać na baczność hymn państwowy, a w kościele „Boże coś Polskę”. Podczas Mszy świętej modliliśmy się przede wszystkim o pomyślny rozwój naszego wolnego kraju, wywalczonego z ogromnym poświęceniem przez naszych praojców. Wysłuchaliśmy patriotycznego kazania, by jeszcze raz przypomnieć sobie, że wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna nie są wpisane w serca raz na zawsze, ale ciągle trzeba o nie walczyć i podtrzymywać bo widzimy jak są kruche. Wolności i niepodległości nie zdobywa się raz na zawsze, ale trzeba o nią się ciągle dopominać.

Po Mszy świętej w patriotycznym pochodzie ze śpiewem pieśni na ustach przeszliśmy pod pomnik „Grób Nieznanego Żołnierza”, gdzie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Ksiądz Proboszcz zapalił światło pamięci, pomodlił się za zmarłych żołnierzy, przywołał tekst modlitwy ks. Piotra Skargi za Ojczyznę, a delegacje z Gminy Nozdrzec, Szkoły Podstawowej i Koła Gospodyń Wiejskich złożyły wieńce. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych ze szkoły i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Izdebkach.

Głos zabrał także Pan Wójt, który wyraził wdzięczność za kolejne wspólnie przeżywane Święto Polski i polskości, a także zwrócił się z prośbą, by podtrzymywać tego ducha patriotyzmu w naszych dzieciach i młodzieży.

Wolność jest nam zadana, jako trudne zadanie, z którego powinniśmy się wywiązać bo jego brak może nieść złe konsekwencje na przyszłość.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

.