Zesłanie Ducha Świętego, czyli Pięćdziesiątnica.

Tegoroczny obchód Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii rozpoczniemy wieczorem 18. 05. 2024 r.:

17.00 – indywidualna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem o wylanie się Ducha Świętego

18.00 – Parafialna adoracja-uwielbienie (zawiązanie wspólnoty)

18.45 – Nabożeństwo majowe

19.00 – Uroczysta Msza Święta Wigilii Zesłania Ducha Świętego

W niektórych regionach Polski, gdzie Wielkanoc nazywana jest Białą Paschą święto Zesłania Ducha Świętego nazywane jest Czerwoną Paschą. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest fakt, że dopiero po opisywanej w Dziejach Apostolskich Pięćdziesiątnicy apostołowie byli gotowi by poprzez męczeństwo świadczyć o swojej wierze. Nazwa Zielone Święta nawiązuje do okresu, w którym jest obchodzone. Wiosną do życia budzi się przyroda i w otoczeniu dominuje zieleń. Obudź się i Ty do życia z wiary!

W siedem tygodni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, na zebranych w Wieczerniku Apostołów Jezus posyła Ducha Pocieszyciela, który ma utworzyć i budować Jego Kościół, a także doprowadzić do końca rozpoczęte przez Niego dzieło zbawienia. Apostołowie otrzymują dar przepowiadania radosnej nowiny wszystkim narodom, czego symbolem były ogniste języki nad ich głowami.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę i którzy jej nie mają… Bo Duch Święty jest po to, by ją dawać, jej udzielać, by pocieszać i umacniać! Zabierz swoich bliskich i przyjdź!

Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy najważniejszy w roku liturgicznym okres wielkanocny, rozpoczynając okres zwykły roku liturgicznego.

Duchu Ogniu, Duchu Żarze,
Duchu Światło, Duchu Blasku,