Droga krzyżowa to charakterystyczne nabożeństwo okresu Wielkiego Postu nie tylko dla Polaków. Znane jest na całym świecie. Odprawia się je także w ciągu całego roku z wyłączeniem okresu wielkanocnego – zwłaszcza w sanktuariach.
Na powstanie Drogi krzyżowej miało wpływ odnalezienie relikwii drzewa Krzyża Świętego, na którym zawisł nasz Zbawiciel, a także pielgrzymki do Ziemi Świętej. U wiernych, zwłaszcza tych, którzy nie mogli udać się do Jerozolimy pojawiało się pragnienie, aby odtworzyć Mękę Chrystusa na miejscu, w ojczystych krajach. Na to pragnienie odpowiedzieli w średniowieczu franciszkanie, którzy oprowadzając pątników po sanktuariach, zatrzymywali się przy stacjach, przedstawiających historię Męki Jezusa.
Nabożeństwo drogi krzyżowej jest wciąż popularne w naszych czasach. Zmieniają się formy, modyfikuje się przebieg, ale wciąż chodzi o jedno – pokorne zgięcie kolana przed Jezusem, który wybawił nas od śmierci wieczne. Atrakcyjne są drogi ekstremalne, nocne, czy muzyczne, a także drogi w plenerze. W rozważania włączają się różne grupy apostolskie, dzieci, młodzież, grupy zawodowe, chcąc ofiarować coś Jezusowi od siebie, chcąc przez chwilę być z Nim, oddając Mu swój czas i swoje myśli. Droga krzyżowa jest przecież formą pokutną, wynagradzającą za grzechy.
W Wielką Środę – 05. 04. 2023 r. w naszej parafii podjęliśmy trud i wyzwanie plenerowej Drogi Krzyżowej ulicami naszej miejscowości. Przeszliśmy wspólnie trasę długości ok. 4 km od kościoła do Rzek i rozważaliśmy po drodze Mękę Jezusa, śpiewając pasyjne pieśni. Rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią o godz. 1700 – to ona od wieków jednoczyła i jednoczy chrześcijan, mimo ich osobistych różnic. To podczas Mszy świętej nieustannie stajemy na Golgocie, gdzie dokonują się najważniejsze dla nas chrześcijan wydarzenia odkupienia.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami…
Zdjęci do obejrzenia w galerii.