1. W poniedziałek obchodzimy wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w środę wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła, a w czwartek wspomnienie NMP z Góry Karmel czyli MB Szkaplerznej.
2. W środę o 18.00 będzie Nowenna do MB Nieustającej Pomocy, a po niej Msza św.
3. W przyszłą niedzielę Godzinki przed prymarią śpiewać będzie róża MB Królowej Polski.
4. O przeprowadzenie porządków i przygotowanie kościoła na niedzielę prosimy parafian z nr od 201-220. „Bóg zapłać” parafianom z nr od 181-200 za przygotowanie kościoła na tę niedzielę.
5. Przez cały tydzień, oprócz piątku, Msza św. odprawiana będzie tylko wieczorem o 18.00. W piątek Msze św. odprawiane będą o 7.00 i 18.00
6. W minionym tygodniu ofiary na spłatę długu złożyli: po 100zł – Zając Emilia nr 287 i Dudek Zofia oraz na konto parafialne 200zł – Mistecka Małgorzata nr 427. Za te ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać” i prosimy o dalsze ofiary na ten cel.
Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
Na terenie gminy Nozdrzec stwierdzono występowanie groźnego chwastu – barszczu Sosnowskiego. Jest to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza rozetę liści, a w drugim – pędy nasienne (baldachy). W polskich warunkach roślina ta może wyrastać do wysokości 3,5 – 4 metrów. Roślina ta często występuje na terenach wilgotnych w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów. Włoski znajdujące się na liściach i łodygach barszczu Sosnowskiego wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Nie tylko kontakt z tymi roślinami, ale i przebywanie w ich pobliżu powodować może zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny. Poparzeniu ulec mogą ludzie i zwierzęta.
METODY ZWALCZANIA
Najbardziej powszechną i skuteczną metodą zwalczania barszczu Sosnowskiego jest jego wykaszanie, około 2 do 4 razy w sezonie. Całkowite wyeliminowanie roślin polega na ich „zmęczeniu”, czyli bardzo częstym koszeniu. Można też wykorzystać do zwalczania metodę chemiczną. Do zwalczania zbędnej roślinności zalecane są herbicydy zawierające glifosat np. Roundup 360 SL. W miejscach, gdzie doszło do rozsiania nasion barszczu, walkę należy zaplanować na 3-4 lata (zgodnie z żywotnością nasion).
UWAGA!
Wszystkie osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę, muszą być dokładnie poinformowane o szkodliwości oraz toksycznych i parzących właściwościach tej rośliny, ponadto musza być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.
Prosimy o zgłaszanie miejsc występowania barszczu Sosnowskiego do Urzędu Gminy w Nozdrzcu pokój nr 22, tel. 134398020 wewnętrzny 29. Przy zgłoszeniu należy podać numer działki, nazwisko i imię właściciela działki a jeśli te dane nie będą znane to w miarę dokładny opis miejsca, gdzie ta roślina rośnie.