Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła stało się kulminacyjnym dniem modlitw o jedność chrześcijan na całym świecie. Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona.
Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc.
Tegoroczny Tydzień przebiegał pod hasłem: Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości (por. Iz 1,17). Przeglądając poniższe afisze możemy dostrzec jak wiele nabożeństw, ale i naukowych konferencji z racji tego wydarzenia odbywa się w wielu miejscach w Polsce. Pomimo iż mieszkamy w zakątku Polski, gdzie niewiele w tej dziedzinie się dokonuje, nie zwalnia nas to jednak z katolickiej odpowiedzialności za cały Kościół. Warto zapytać siebie, czy zasadniczą częścią mojej modlitwy nie jestem tylko ja sam i moje potrzeby? Ile wkładam od siebie dla dobra całego Kościoła Powszechnego? Czy mam świadomość, że jako chrześcijan sam korzystam z tego co oferuje Kościół wszystkim? Czy pobudza mnie to do wdzięczności, czy raczej uważam, że wszystko mi się należy? Jaka jest moja świadomość w tych kwestiach? Warto mieć postanowienie, by na przyszłość ten tydzień w jakiś sposób zaznaczyć w swoim życiu: poprzez modlitwę, wybór odpowiedniego artykułu w gazecie czy w internecie, odpowiedni program telewizyjny:
https://misyjne.pl/po-co-jest-ekumenizm/
https://opusdei.org/pl-pl/article/tydzien-modlitw-o-jednosc-chrzescijan/
W dniu 25 stycznia 2023 roku Ekumeniczne Nieszpory w Bazylice św. Pawła za Murami zakończyły obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Modlitwie tradycyjnie przewodniczył Ojciec Święty.
W naszej parafii również w tym dniu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem zorganizowaliśmy Nieszpory z modlitwą i rozważaniem dotyczącym sprawy jedności w Kościele. Niech tegoroczny tydzień będzie dla nas zachętą do większej aktywności w przyszłości.
W galerii możemy zobaczyć m. in.: scenę nawrócenia św. Pawła, Bazylikę św. Pawła za Murami w Rzymie, jej wnętrze, grób św. Pawła – umieszczony poniżej głównego ołtarza (rzymski sarkofag dokładnie pod inskrypcją: „Paweł Apostoł i Męczennik” Prace archeologiczne, których celem było potwierdzenie prawdziwości grobu świętego Pawła, trwały w bazylice od 2002 roku), obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Rzymie i w naszej parafii, przykładowe formy obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność w niektórych miejscach w Polsce.