W niedzielę 10 września z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka do Markowej na Podkarpaciu, gdzie tego dnia odbyła się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów: Józefa Wiktorii Ulma wraz z dziećmi: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marii, jak i siódmego z dzieci, będącego w łonie matki w czasie egzekucji.

Pielgrzymka z naszej parafii wyruszyła o godz. 5.00 spod kościelnego parkingu. Łącznie z Izdebek w tym wydarzeniu wzięła udział delegacja 40 – stu osób. Bardzo się cieszymy, że zajęliśmy sektor A1, który znajdował się blisko ołtarza. W drodze na uroczystości odmówiliśmy Różaniec Święty, prosząc o świętość naszych rodzin. Uczyliśmy się także pieśni beatyfikacyjnej, tak, by na miejscu znać już melodię i chociaż refren.

Liturgii, w której udział brali członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchowie z zagranicy przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Mszę św. beatyfikacyjną koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Witold Burda odczytał biografię rodziny Ulmów. Po chwili z mandatu papieża Franciszka prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro wygłosił w języku łacińskim list apostolski zawierający formułę beatyfikacyjną. Następnie bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy przemyski, odczytał polski tekst dokumentu.

„Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych” – napisał papież.

Po tym, jak wygłoszona została formuła beatyfikacyjna, odsłonięty został wizerunek rodziny Ulmów. Następnie do prezbiterium w asyście krewnych Ulmów wprowadzono relikwie błogosławionych.

Według organizatorów w uroczystości w Markowej brało udział ok. 37 tys. osób. W liturgii beatyfikacyjnej wzięli udział także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował papieżowi „za wyniesienie na ołtarze do grona błogosławionych polskiej rodziny, rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z ich dziećmi, wraz z siedmiorgiem ich dzieci, w tym nienarodzonym najmłodszym dziecięciem, które w chwili tamtej dramatycznej 24 marca 1944 roku było jeszcze w łonie matki”.

W poniższym linku znajduje się życiorys Rodziny Ulmów, do którego lektury serdecznie zachęcamy, by uczyć się od tej niezwykłej Rodziny radości wiary i odpowiedzialności za nią,  zwłaszcza w trudnych momentach życia. Ulmowie uczą nas miłości bliźniego, lektury słowa Bożego, przejęcia się chrześcijaństwem i heroizmu czynu ludzkiego, aż po oddanie życia.

Profil biograficzny Rodziny Ulmów – link.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.