Triduum nie jest przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych, ale od pierwszego dnia jest ich przeżywaniem. Składa się na nie trzy wielkie wydarzenia, a nie 3 oddzielne święta.

I DZIEŃ TRIDUUM – DZIEŃ OFIARY PANA

Dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa, Dzień śmierci i pogrzebu. Milkną dzwony i organy, następuje cisza. Po Mszy obnażony zostaje ołtarz.

WIELKI CZWARTEK

Księża przed południem wraz z biskupami sprawować będą Mszę świętą Krzyżma

18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej

Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy (ołtarza wystawienia) i adoracja do godz. 22.00. Koncentrujemy się na tajemnicy Eucharystii a nie na Męce Jezusa.

WIELKI PIĄTEK

W tym dniu obowiązuje post ścisły – nie spożywamy potraw mięsnych i ograniczamy spożycie co do ilości. W ten jeden dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy świętej, przed krzyżem klękamy jak przed Najświętszym Sakramentem.

8.00 – 17.00 – czuwanie w Ciemnicy – towarzyszenie Chrystusowi cierpiącemu. Czuwanie jest indywidualne i grupowe (według rozpiski adoracyjnej)

10.00 – Ciemna Jutrznia

17.00 – zakończenie adoracji w Ciemnicy

17.15 – Parafialna Droga Krzyżowa

18.00 – Liturgia Wielkiego Piątku

Po jej zakończeniu przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia, Gorzkie Żale cz. III i adoracja do godz. 22.00

II DZIEŃ TRIDUUM – DZIEŃ SPOCZYNKU PANA

Zachęca się do zachowywania postu w dniu dzisiejszym.

WIELKA SOBOTA

8.00 – 17.00 – czuwanie w Grobie Pańskim. Czuwanie jest indywidualne i grupowe (według rozpiski adoracyjnej)

10.00 – Ciemna Jutrznia

10.30, 12.00, 14.00 – Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny

III DZIEŃ TRIDUUM – DZIEŃ ZMARTWYCHWSTANIA PANA

NOC PASCHALNA – Noc przejścia Chrystusa ze śmierci do życia. Centrum tego dnia jest wieczorna Liturgia Paschalna, a nie błogosławieństwo pokarmów! Ona jest Matką wszystkich Liturgii w ciągu roku. Nie powinniśmy jej opuszczać.

WIELKA SOBOTA

19.00 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia i zakończenie adoracji

19.30 – Wigilia Paschalna (po zapadnięciu zmroku). To wyjątkowa i jedyna w roku uroczystość z bogactwem symboli liturgicznych, Słowa Bożego i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych (przynosimy świece i naczynka na wodę święconą).

WIELKA NIEDZIELA

6.00 – Procesja Rezurekcyjna i Msza święta wielkanocna (Procesja rezurekcyjna jest ogłoszeniem światu, że grób jest pusty a Jezus zmartwychwstał. Msza św. jest odprawiana w intencji parafian).

9.30 – Msza święta

11.00-  Suma

W godzinach wieczornych (po Nieszporach chrzcielnych):

KOŃCZY SIĘ ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Kościół filialny