Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

XXIII Regionalna Olimpiada Wiedzy

o Wielkich Polakach – Ignacy Łukasiewicz

Światła, światła i pracy dla ubogiego kraju i ludu. Ten płyn to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt i pomyślność dla jego mieszkańców, to nowe źródło zarobków dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obfite zrodzi owoce.

- Ignacy Łukasiewicz

Autor powyższych słów – Ignacy Łukasiewicz, stał się patronem tegorocznej już XXIII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W tym roku wzięło w niej udział 26 uczniów z naszej szkoły, a zarazem naszych młodych Parafian, którzy zapoznali się wcześniej z tekstem biograficznym dotyczącym jego życia i działalności.

Pan Łukasiewicz urodził się w Zadusznikach w 1822 roku. Uczył się w Rzeszowie, potem został aptekarzem najpierw w Łańcucie, następnie w Rzeszowie. Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim wraz ze swoimi współpracownikami podjął prace badawcze i udało mu się z ropy wyodrębnić frakcję naftową. Mając taki produkt zlecił blacharzowi skonstruowanie lampy, która byłaby dostosowana do właściwości nafty. Dzień 31.07.1853 roku został zapisany na kartach historii jako data narodzin polskiego przemysłu naftowego. Wtedy po raz pierwszy w szpitalu w Łyczakowie przy świetle lamp przeprowadzono z sukcesem operację chirurgiczną.

Te inne ciekawostki związane z życiem Łukasiewicza poznali uczniowie naszej szkoły i wszyscy na terenie Archidiecezji Przemyskiej, którzy podjęli chęć wzięcia udziału w konkursie, zorganizowanym dla uczniów klas VII-VIII.

Miło jest nam poinformować, że trzech uczniów z naszej szkoły zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu (archiprezbiterialnego) tego konkursu, który planowany jest na 27.02.2022 r. w Sanoku.

Laureatami etapu szkolnego zostali:

I miejsce – Zuzanna Szpiech – kl. VIII

II miejsce – Sebastian Ogrodnik – kl. VIII

III miejsce – Dawid Kocyła – kl. VIII

Laureatom gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów, a wszystkich pozostałych, zainspirowanych tegorocznym konkursem i jego ideą szerzenia dorobku i zaangażowania wielkich Polaków w rozwój religijny i społeczny naszego kraju i Kościoła zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

Okazuje się, że są na świecie ludzie, niekoniecznie oficjalnie ogłoszeni święci, którzy swoim życiem i działalnością pokazują, że warto przyczyniać się do rozwoju ludzkości, techniki i człowieczeństwa. Warto być dobrym człowiekiem, który wykorzystując swoje umiejętności i uczciwą pracę może pomóc innym, wpisując się w życie konkretnej społeczności (wsi, miasta, czy kraju) złotymi zgłoskami. Na tym polega świętość… Na zwykłym, codziennym życiu, które przepełnione dobrem okazuje się być niezwykłe.

001