W tym szczególnym miesiącu chcemy pamiętać w modlitwie o zmarłych, bliskich nam i tych, którym winniśmy naszą modlitwę. Chcemy wołać z ufnością do Boga, który jest naszą nadzieją i zbawieniem aby zechciał obdarować naszych zmarłych życiem w wieczności.

Przypomnijmy kilka form tej modlitwy:
MSZA ŚWIĘTA – najdoskonalsza forma modlitwy. Ofiarujemy, bowiem podczas niej Ciało i Krew Chrystusa. Zachęcamy Was do częstego zamawiania Mszy Św. za bliskich zmarłych;
MSZA ŚWIĘTA GREGORIAŃSKA – zwyczaj 30 Mszy Św. ofiarowanych za jednego zmarłego. Ustanowiony przez papieża Grzegorza Wielkiego, jako skuteczna pomoc cierpiącym w czyśćcu;
MODLITWA PRZY GROBIE – Chyba najlepiej modli się za zmarłych na cmentarzu, kiedy człowiek pochyla się nad grobem swoich bliskich. Warto wprowadzić w swoje życie praktykę systematycznego odwiedzania miejsca pochówku bliskich zmarłych. Cmentarz to miejsce modlitwy za zmarłych. Może łatwiej nam o tym pamiętać, kiedy idziemy na cmentarz samotnie, w jakiś powszedni dzień. Powinniśmy jednak o taki klimat modlitwy zadbać zwłaszcza w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Obyśmy w tym roku, wracając z cmentarza, nie stwierdzili nagle, że spotkaliśmy się z rodziną, przyozdobiliśmy groby, pospacerowaliśmy po cmentarzu, a zabrakło w tym wszystkim modlitwy do Boga.
ODPUST ZUPEŁNY OD l DO 8 LISTOPADA – za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych, pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, wolność od przywiązania do grzechów), można zyskać darowanie kar czyśćcowych dla zmarłych;
WYPOMINKI – kolejna, uświęcona polską tradycją, forma modlitwy za zmarłych. W naszej parafii będziemy modlić się za Nich na różańcu przez cały miesiąc listopad.
W ten sposób możemy przyjść ze skuteczną pomocą duchową Naszym bliskim zmarłym: rodzicom, dziadkom, krewnym i wszystkim, wobec których mamy zaciągnięty dług Miłości.

cmentarz
Phil Bosmans, Twoi zmarli żyją

W tych dniach wszędzie widzi się ludzi
pielęgnujących groby na cmentarzach.
To dobrze, jeśli w tych dniach wspominamy naszych zmarłych z czułością.
Ale czasem Zaduszki stają się
czystym interesem,
współzawodnictwem o najpiękniejszy grób,
gdy żyjący pragną się nawet na cmentarzu
wzajemnie prześcignąć.
Nie nieś kwiatów na groby
tylko dlatego, że robi to sąsiadka, że robi to każdy.

Zatrzymaj się sercem, duszą
przy grobie swoich zmarłych, zamyślony i milczący.
Uwierz, że twoi zmarli żyją!
Wtedy będziesz mógł z nimi rozmawiać.
Wtedy nie będziesz stać pod ciemnym murem
z sercem pełnym żalu,
może zrozpaczony, w niemej złości.
Twoi zmarli żyją w obecności Boga! Czekają na twoje przyjście.
Bo ty także jesteś już w drodze do grobu.
Nie wiesz tylko, jak długa jest jeszcze ta droga.

Pomyśl o tym przez chwilę
i naucz się przy grobie swoich zmarłych:
Żyć bardziej po ludzku!