W Watykanie opublikowano pierwszą encyklikę papieża Franciszka „Lumen fidei” (Światło wiary). Ukazuje się ona zaledwie po czterech miesiącach pontyfikatu argentyńskiego papieża.

Papież Franciszek nie ukrywa, że prace nad dokumentem rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI. On zaś zobowiązał się do jego dokończenia. Dlatego też mówi o tej encyklice, jako o napisanej „na cztery ręce”. Katolicy na całym świecie dostają do ręki składający się z czterech rozdziałów dokument w całości poświęcony wierze. Zawarte w nim przyczyny bolączek, które nurtują współczesnego człowieka, wypływają z doświadczenia dwóch osób, które co istotne mają także swoje doświadczenia w Kościele. Benedykt XVI głównie w europejskim, zaś Franciszek amerykańskim.
W encyklice, która przypomnijmy ukazuje się w Roku Wiary, papież przypomina, że został on ogłoszony z okazji 50. rocznicy otwarcia II Soboru Watykańskiego. Mówi, że  „był on Soborem o wierze, ponieważ wezwał nas, byśmy w centrum naszego życia kościelnego i osobistego postawili prymat Boga w Chrystusie. Kościół nie zakłada bowiem nigdy wiary jako faktu oczywistego, lecz jest świadomy, że ten Boży dar trzeba karmić i umacniać, by nadal wskazywał mu drogę. Sobór Watykański II ukazał blask wiary w ludzkim doświadczeniu, przemierzając tym samym drogi współczesnego człowieka”.

Przeczytaj całość encykliki „Lumen fidei” (Światło wiary) – tutaj.