Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

Ojciec Święty Franciszek spotkał się z polskim episkopatem w ramach wizyty ad limina Apostolorum (u progów Apostołów). Wizyta trwała od 2 do 8 lutego. Biskupi odwiedzili urzędy Kurii Rzymskiej, gdzie omawiali różne aspekty działalności Kościoła w Polsce.

Papież Franciszek spotkał się z wszystkimi biskupami na zakończenie wizyty. Oto jego przesłanie, w którym dziękował episkopatowi polskiemu za wielkie zaangażowanie, ale i wyrażał prośby związane z duszpasterstwem:http://implebot.pl/link/74982/1/14191060/8ce88a

Ponadto biskupi odprawili Msze św. w rzymskich Bazylikach Większych. Modlitwę w braterskiej atmosferze i piękne wnętrza świątyń można zobaczyć w galerii zdjęć: http://implebot.pl/link/74982/2/14191060/b5d3c3

Spotkania z Ojcem Świętym odbyły się także pięć razy w mniejszych grupach. W rozmowie z polskimi hierarchami papież podkreślał problem współczesnej kultury materialistycznej. Kolejne tematy podjęte przez Franciszka dotyczyły katechezy, sakramentu pojednania i pokuty. Papież zapytał, czy ludzie w Polsce jeszcze się spowiadają. Na zapewnienie biskupów, że zwłaszcza przy okazji Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia wielu przystępuje do spowiedzi, Ojciec Święty odpowiedział, że jest to piękny znak nadziei. Zaznaczył przy tym, żeby hierarchowie pamiętali o dobrej formacji księży, by ci nie tylko mieli odpowiednią wiedzę, ale także głębokie współczucie dla spowiadających się.

Kard. Kazimierz Nycz tak wspomina rozmowy z Franciszkiem: „Papież po prostu pyta. Zadaje pytania dotyczące w ogóle duszpasterstwa w Polsce i słucha. Słucha bardzo pięknie, bardzo trafnie, z wyczuciem naszej sytuacji, czyli chyba już dużo wie o polskim Kościele. Odpowiada i dopowiada pewne rzeczy”.

Bp Piotr Libera wyniósł ze spotkania z Franciszkiem troskę o rodziny: „Ojciec Święty wiele uwagi poświęcił kondycji współczesnej rodziny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem, jakim jest brak dzieci. W tym kontekście opowiedział nam o jednym ze swoich krewnych, którego sytuacja materialna jest całkiem dobra. Niestety nie mają dzieci, mają za to cztery koty. Papież ukazał to jako negatywny znak społeczeństwa dobrobytu. Był tym wyraźnie zasmucony. Mówił też o konieczności większej troski duszpasterskiej o młode małżeństwa, gdyż kryzys obecnie pojawia się bardzo szybko. Papież podzielił się tu z nami swym doświadczeniem posługi w jednym z przedszkoli w Buenos Aires. Mówił, że kiedy dzieci zaczynają w nim naukę, to z rodzin rozbitych pochodzi ok. 20 proc. dzieci, a gdy je kończą, jest ich prawie 50 proc”.

Abp Józef Michalik stwierdził: „Teraz nie pozostaje nic innego, jak wsłuchać się w głos Ojca Świętego i kardynałów z poszczególnych dykasterii. Musimy z nowym zapałem rozpocząć to świadectwo wobec
Ewangelii w Polsce. Nie możemy przy tym odstępować na krok od wysiłku bycia coraz wierniejsi tym wskazaniom czy tym wyzwaniom, które są niekiedy nie do przyjęcia przez współczesny świat”; zakończył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Opracowanie: Diana Golec; Opoka