Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku kalendarzowym. W tym czasie na polach natura w pełni budzi się z zimowego odrętwienia. Przyroda wokół nas wybucha zielenią. Rozbudzone Zmartwychwstaniem Pańskim życie rozkwita i przynosi radość wszelkiemu stworzeniu na ziemi.

Jest też inny maj – maj, w którym kwitną kasztany – maj stresu, niepokoju i wytężonej pracy – maj maturzystów.

Maj to także obraz matki – czasem uśmiechniętej, czasem zmęczonej czy smutnej, ale zawsze czuwającej nad swoimi dziećmi.

Jest jeszcze inny obraz maja – w kościołach, kaplicach i przydrożnych figurkach codziennie odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo to jest pochwalnym hymnem ku czci Bogarodzicy, w miesiącu Jej poświęconym, kiedy w Litanii Loretańskiej wysławiamy Ją przeróżnymi tytułami prosząc, by była dla nas wędrowców na ziemi, najlepszą Matką.

Początków nabożeństw majowych ku czci NMP możemy szukać już w V w. w Kościele Wschodnim, kiedy to wierni gromadzili się przy figurach maryjnych; śpiewali pieśni, hymny ku czci NMP. W wieku XIII i XIV w Kościele Zachodnim w średniowieczu, miesiąc maj był miesiącem poświęconym NMP. Natomiast takie pierwsze typowe nabożeństwo majowe, o takiej strukturze, jaką znamy z naszych kościołów parafialnych zostało odprawione w XVIII wieku dopiero w miejscowości Ferrara – i tymi elementami zawsze są: kazanie, homilia ku czci NMP, modlitwy i śpiew litanii loretańskiej oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W Polsce nabożeństwa majowe przyjęły się od XIX w. i na tle zaborczych najeźdźców: prawosławnej Rosji i luterańskich Niemiec, wkrótce stały się wyznacznikiem katolickiej polskości. Oczywiście ten kult maryjny w maju jest dodatkowo wzmocniony akcentami patriotycznymi wynikającymi z historycznego wydarzenia słynnej Konstytucji III Maja 1791 r. oraz innymi historycznymi momentami takimi, jak: obrona Klasztoru Jasnogórskiego przed Szwedami ze słynnymi ślubami Jana Kazimierza w 1656 r., czy Wielkie Jasnogórskie Śluby Narodu odprawiane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1956 r. Wszystkie te wydarzenia stanowiły newralgiczne momenty polskiej historii, które zaczęto z czasem kojarzyć z majowymi celebracjami liturgicznymi.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 8 listopada 2014 r. przychyliła się do prośby Konferencji Episkopatu Polski i zezwoliła, aby w polskiej wersji Litanii do Najświętszej Maryi Panny dodać wezwanie: „Matko Miłosierdzia”. Będzie ono umiejscowione po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”.

Skorzystajmy z majowych nabożeństw, po to, by przede wszystkim oddać część NMP, podziękować za wszelkie łaski. W naszej parafii Nabożeństw Majowe są odprawiane w niedziele o godzinie 15.30, natomiast od poniedziałku do soboty po wieczornej Mszy św., która rozpoczyna się  o godzinie 18.00.

Najpiękniejszy miesiąc maj
Twoim, Matko, jest od lat
Najpiękniejszy miesiąc maj,
gdy Cię wielbi cały świat.

Każde serce w taki czas
chce dla Ciebie tylko bić,
Każde serce w taki czas
chce dla Ciebie tylko żyć.

Boś Ty Matko zawsze w maju
taka żywa
Boś tak bliska,
taka polska i prawdziwa,
Błogosławisz,
wznosisz dłonie nad polami
Jesteś w słońcu,
jesteś w kwiatach, jesteś z nami.

Najpiękniejszy miesiąc maj
Twoją, chwałą Matko brzmi
Najpiękniejszy miesiąc maj,
nie wie co to ból i łzy.

Gdy się skończy Matko chciej
sama dla nas majem być
W każdy dzień, a wtedy lżej
i radośniej będzie żyć.

Boś Ty Matko zawsze w maju
taka żywa
Boś tak bliska,
taka polska i prawdziwa,
Błogosławisz,
wznosisz dłonie nad polami
Jesteś w słońcu,
jesteś w kwiatach, jesteś z nami.