Wiadomości parafialne
Program duszpasterski 2023/24
logo galeria
Program duszpasterski 2022/23
logo galeria
Galeria
logo galeria
Archiwa

Nie tak dawno bo w ubiegłą niedzielę (22.01) przeżywaliśmy Niedzielę Słowa Bożego, podczas której oddawaliśmy hołd Bogu obecnemu w żywym słowie spisanym pod natchnieniem Ducha Świętego przez powołanych do tego ludzi.

Tydzień później przychodzi nam przeżywać „Niedzielę muzyczną”… Chociaż nie jest to liturgiczna nazwa IV Niedzieli zwykłej, to jednak taką stała się ona dla naszej Izdebskiej parafii. Wszystko to za sprawą chóru parafialnego „Soli Deo” z Dubiecka, którzy – wraz ze swoim dyrygentem – ks. Michałem Stęchłym, przygotowali oprawę Mszy świętej popołudniowej o godz. 1500 i zorganizowali nam po niej muzyczną, kolędową ucztę dla uszu.

Mogliśmy usłyszeć wiele polskich kolęd i pastorałek. Nie mogło zabraknąć królowej polskich kolęd: „Bóg się rodzi” – bo tak obecnie brzmi tytuł starodawnej „Pieśni o Narodzeniu Pańskim”, która w tym roku została wykonana w jubileuszowym brzmieniu. Mija bowiem 230 lat od jej powstania. Mało kto wie, że jej tekst na zlecenie Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej napisał Franciszek Karpińśki, właśnie w Dubiecku. To tam Karpiński przebywał na zamku rodu Krasickich. Z tej racji w ubiegłą niedzielę odbył się koncert jubileuszowy w dubieckiej parafii. Odczytujemy to jako zaszczyt i wyróżnienie, że w kolejną niedzielę mogliśmy usłyszeć tę kolędę zaśpiewaną przez mieszkańców Dubiecka właśnie w naszej parafii – w Izdebkach.

Chór „Soli Deo” działa w Dubiecku od 13 lat. Jego skład nieznacznie się zmieniał na przestrzeni tych lat, podobnie jak zmieniali się jego opiekunowie i dyrygenci. Obecnie składa się z 30 chórzystów, którzy pod batutą ks. Michała Stęchłego – wikariusza dubieckiego wypełniają swoim śpiewem Litugię parafialną, a także biorą udział w różnych koncertach w Polsce i poza jej granicą. Śpiewali m. in.: w Warszawie, Licheniu czy we Lwowie. Wykonują repertuar kolędowy, patriotyczny, pasyjny i paschalny.

Dziękujemy serdecznie wszystkim chórzystom i dyrygentowi przede wszystkim za pokazanie, że Liturgia wypełniona brzmieniem głosów i dźwięków nabiera wyjątkowego kształtu a muzyka i śpiew jest jej nieodłącznym, integralnym elementem. Podziwiamy pasję do muzyki i zaangażowanie chórzystów w tę ofiarną, bezinteresowną pracę ze swoim głosem dla dobra i pożytku swojej parafii i tych wszystkich, wśród których występują. Szczęść Wam Boże.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.